Trudne tematy zmieniającej się Europy

No i nawet ja piszę u uchodźcach, choć jak wiemy to nie to samo co imigranci.

Na naszych oczach tworzy się historia. To, że Europa to nie tylko kontynent, ale także kultura i całe dziedzictwo nie trzeba nikogo przekonywać. Europa to nie tylko szerokość geograficzna, to nie tylko akweny i góry to także, my. Ludzie, którzy czują się u siebie jak w  domu.

W miniony Wielki Poniedziałek – drugi dzień Wielkanocy, rektor KUL napisał: Europa została zbudowana na trzech wzgórzach: Akropolu, Kapitolu i Golgocie. W rzeczywistości te trzy wzniesienia nie są jednak sobie równe. Golgota odgrywa rolę szczególną. Cywilizację europejską tworzyli bowiem chrześcijanie, którzy z zagłady starożytnego świata ocalili i przechowali to, co ten świat stworzył i miał najcenniejszego: grecką filozofię i rzymskie prawo, czyli rozum i sprawiedliwość. (…) Chrześcijanie nie tylko przenieśli ideały Greków i Rzymian przez okres wędrówki ludów, ale również przyswoili te ideały, dogłębnie je przetworzyli i udoskonalili, dając początek prawdziwemu humanizmowi – pisze rektor KUL

Zgadzam się z tą wypowiedzią. Jak zatem ocenić to co się dzieje teraz w Europie? Czy pomagać braciom? Tak. Czy kochać? Tak.
Czy kochać siebie? Też. Czy szanować naszą kulturę? Także.
Bardzo proszę, przyjmijmy braci i siostry. Jednakże niech szanują nasz kraj, naszą tożsamość, naszą wiarę. Chcą mieszkać u nas? Dobrze. Niech się uczą naszego języka, niech pracują w warunkach jakich my pracujemy, niech otrzymują socjal jaki otrzymują Polacy. Niech nie zmieniają naszego kraju, kraju naszych ojców. Szanujmy ich, wspierajmy, ale nie pozwólmy, by deptali co dla nas jest święte.
Jeśli ktoś nie chce mieszkać w Polsce, nie musi. I nie ważne czy to muzułmanin czy chrześcijanin. Kochać trzeba każdego. Dajmy pracę i polskie zarobki. Niech żyją między nami. Niech widzą czym jest chrześcijaństwo, nasza kultura, czym jest miłość.

Kochaj bliźniego swego jak siebie samego… To, że kogoś kochamy nie oznacza, że ma on wobec nas inne prawo. Jeśli ktoś nie uszanuje naszego prawa? Dziękujemy, jedź tam gdzie ludzie pozwolą sobie wejść na głowę.

Jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi (Mt 5,39) A co zrobić jeśli ktoś uderzy Cię w lewy? Zastanawialiście się? Uderzyć w prawy, zewnętrzną stroną ręki to oznaka upokorzenia, ale uderzyć kogoś w lewy policzek to już zamach. Co mówi Pan Jezus kiedy oberwał od sługi w lewy policzek? Dlaczego mnie bijesz? Uważam, że mamy prawo postawić warunki.